á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Książkę czyta się bardzo sprawnie. (...) Momentami przypomina kryminał, momentami reportaż historyczny, a niekiedy sprawia wrażenie przeglądu przedwojennej prasy. Janicki umiejętnie korzysta ze źródeł, dzięki czemu przedstawiane historie zachowują autentyczność i pozwalają lepiej zrozumieć realia epoki. Szczególnie interesujące są opisy konkretnych spraw oraz losów ludzi funkcjonujących na obrzeżach oficjalnego życia społecznego.
Dużym atutem publikacji jest język. Autor pisze lekko i przystępnie, nie rezygnując przy tym z wartości poznawczej. Dzięki temu książka może zainteresować zarówno osoby pasjonujące się historią II RP, jak i czytelników szukających po prostu dobrze opowiedzianych historii osadzonych w realiach międzywojennej Polski.
Nie jest to moim zdaniem najlepsza książka Janickiego, ale bez wątpienia stanowi ciekawą i wartościową lekturę. Poruszany temat jest nietypowy, a przedstawione historie pozwalają spojrzeć na II Rzeczpospolitą z mniej oczywistej perspektywy.
Książkę – jak właściwie każdą publikację Janickiego, którą miałem okazję przeczytać – serdecznie polecam.
📖 23:22 · 23.06.2026 · 59/2026 · (A)